Polielektroliti

Koagulacija i flokulacija su procesi pripreme vode uz primenu hemikalija za dalju obradu. Primenom koagulacije i flokulacije, nerastvorene i koloidne materije pretvaraju se u oblik pogodan da se sa efikasnošću od 95 do 99% uklone iz vode jednim od procesa:
- taloženjem i/ili filtriranjem
- flotacijom i/ili filtriranjem
- direktnom filtriranjem
Nerastvorene i koloidne materije koje se pojavljuju u vodi su: čestice minerala i zemljište od erozije, neorganske i organske materije od zagađenih voda stanovništva i industrije, bakterije, virusi, alge, obojene materije, plankton organizmi i supstance koje daju miris i ukus vodi.
Za uspešnost izvršenja tehnike koagulacije i flokulacije (pored vremenskog kontakta i odgovarajuće doze hemikalija) posebno je važno postići odgovarajuće hidrodinamičke uslove. Ovim uslovima se postiže:
- brzo i ravnomerno mešanje dodatih hemikalija sa sirovom vodom u fazi koagulacije (brzo mešanje) radi kontakta svih čestica koje se žele odstraniti sa dodatnim hemikalijama,
- odmerena turbulencija u fazi flokulacije, koja omogućava veći broj međusobnih dodira već obrazovanih pahuljica, bez njihovog razbijanja delovanjem prevelikih smičućih sila unutrašnjeg trenja vode, a takođe i bez formiranja suviše krupnih, ali lakih i nekoherentnih pahuljica.
Koagulacija i flokulacija omogućavaju niz poboljšanja kvaliteta sirove vode u fizičkom, hemijskom i biološkom pogledu. Samim taloženjem se popravljaju ne samo fizički parametri vode nego delom i hemijski. Boja se u potpunosti uklanja ako je koloidnog porekla, dok se boja od otopina uklanja samo delimično. Gvožđe i mangan u formi bikarbonata, kao i fosfati, uklanjaju se u potpunosti. Ako je materija koloidnog oblika, onda se potpuno uklanja. Sadržaj bakterija smanjuje se na cca 30%.
Koagulacija je proces destabilizacije mikroskopski sitnih čestica kojim se uz pomoć hemikalija neutrališe njihov električni naboj i omogućava spajanje u krupnije čestice koje se brže talože ili se zadržavaju u prostoru filterske ispune. Koagulacija se odvija kroz dve faze, prva je ravnomeran raspored dodate hemikalije po celoj zapremini vode koja se zbog razblaženja hidroliše, obrazujući pri tom metal-hidroksilne komplekse.
Druga faza je destabilizacija, u kojoj se odigrava sorpcija hidrolisane hemikalije – koagulanta na površini čestica i neutralizacija naelektrisanja. Ove dve faze veoma su brze.
Proces koagulacije definisan je sledećim parametrima:
- vremenom kontakta,
- dozom koagulanata,
- potrebom predtretmana
- energijom mešanja.
Uslov za uspešno sprovođenje koagulacije je da se na mestu dodavanja koagulanta obezbedi njegov ravnomeran raspored po celoj zapremini vode. To se efikasno može ostvariti u maloj zapremini vode i uz primenu intenzivnog mešanja i turbulencije.
Efikasnost koagulacije zavisi od stvaranja optimalnog dejstva koagulanta i postizanja brzog i potpunog mešanja dodate hemikalije sa vodom. Optimalno dejstvo koagulanta postiže se primenom odgovarajuće koncentracije i doze koagulanta, kao i količine vode u smislu podešavanja pH vrednosti, alkaliteta vode i eventualne predoksidacije. Mešanje se mora sprovesti za veoma kratko vreme i sa intenzitetom koji omogućava potpuno mešanje vode u cevi ili komori u kojoj se vrši destabilizacija.
Flokulacija je proces koji se nadovezuje na koagulaciju i ima zadatak da omogući intenzivan dodir između destabilisanih čestica, čime se postiže njihovo spajanje u krupnije frakcije.
Flokulacijom se postiže obrazovanje čestica – flokula određene veličine i jačine, preko niza faktora. Ti faktori su vreme kontakta, gradijent brzine i primena hemikalija u flokulatoru. Pravilnom kombinacijom ovih faktora postiže se ukrupnjavanje flokula povezivanjem više manjih i povećavanje njihove jačine. Pod jačinom flokula podrazumeva se njihova otpornost na sile smicanja i torzije koje se javljaju pri proticanju vode kroz cevi ili kanale na putu do filtera, kao i u samoj filterskoj ispuni. Izbor tehnike flokulacije uslovljen je narednom fazom prečišćavanja:
- Ako je taloženje sledeća faza prečišćavanja, flokulatorom treba obrazovati flokule velikih dimenzija i velike gustine. Time se postiže njihovo brzo i efikasno taloženje.
- Ako je filtriranje proces koji dolazi direktno iza flokulacije, onda je potrebno obrazovati flokule manjih dimenzija, ali velike čvrstine. Dimenzije ovih flokula treba da su prilagođene granulaciji filtarske ispune, a jačina brzini filtriranja.
Za oba slučaja važno je da obrazovane flokule budu što je moguće više jednakog prečnika.
Tehniku flokulacije karakterišu duže vreme kontakta, potreba da se u toku flokulacije mešanjem unosi različita energija, kao i potreba dodavanja flokulanta.

Vrste koagulanata i flokulanata
Primer laboratorijskog testiranja (JAR test)
Nakon izvršenih laboratorijskih testiranja, prelazi se na pogonsko (industrijsko) testiranje, gde se u realnim uslovima može videti dejstvo upotrebe polielektolita.
Generalno gledano, proces koagulacije i flokulacije najčešće se primenjuje:u prečišćavanju vode za piće
- u prečišćavanju industrijskih procesnih voda
- u prečišćavanju industrijskih otpadnih voda
- u prečišćavanju komunalnih otpadnih voda
- u procesima ugušćavanja i odvodnjavanja (dehidratacije) različitih vrsta muljeva
Na donjim fotografijama prikazan je efekat upotrebe polielektolita u različitim procesima tretmana voda.


Ulazna otpadna voda (levo) i otpadna voda nakon koagulacije, flokulacije i DAF jedinice (desno)

Izgled vode od pranja peščanih filtera bez upotrebe polielektrolita
