Elektrodejonizacija vode – EDI

Elektrodejonizacija vode - EDI

EDI je najnovija i najmodernija tehnika koja koristi elektrodejonizacijski postupak završne obrade vode do stepena prečišćenosti manje od 1 μS/cm. Uređaj se sastoji od određenog broja modula zavisno od potrebnog kapaciteta obrade vode. Jedan modul ima kapacitet 0.2-4.5 m3/h. Slaganjem određenog broja modula dobijamo potreban kapacitet EDI uređaja.

E-Cell na svojoj elektrodi stvara polje pozitivno naelektrisanih jona i polje negativno naelektrisanih jona. Kad voda koja u sebi sadrži katjone i anjone prolazi kroz komore naelektrisane sa pozitivnim jonima započinje proces privlačenja negativnih iona iz vode i obrnuto kod negativnih jona. Na taj način dolazi do oslobađanje katjonskih i anjonskih jona iz vode koju želimo prečistiti i ona pročišćena “PERMEAT” odlazi u rezervoar “demineralizovane” vode dok voda opterećena koncentrovanim jonima “KONCENTRAT” odlazi u otpadni kanal. U cilju postizanja veće efikasnosti uređaja, deo koncentrata sa dodatnim jonima natrijuma iz rastvora soli se još jednom vraćaju u proces na ćelije i time prečišćavamo deo vode koncentrata. Ovakvim načinom vodu koju smo već pred-tretirali na jonskom omekšivaču i reverznoj osmozi finalno “peglamo” na vrlo visok stepenj prečišćenosti sa izuzetno niskim gubitcima (maksimalno do 5% ).

 
  1. Ulazna voda iz pred-tretmana dolazi na razdelnik i ulazi u E-Cell ćelije.
  2. Svaka ćelija je naelektrisana sa istosmernom strujom na elektrodama pa stvara pozitivna i negativan polja tj. međusobnu privlačnost polova.
  3. Na mešanoj jonskoj masi (mix bed) dolazi do izmene jona koji ostaju na jonskoj masi. Zbog različitosti polova na elektrodi dolazi do prolaska jona kroz anjonsku i katjonsku membranu i odvajanja koncentrata od prečišćene vode koja je prikazana sa plavim strelicama.
  4. Jedan deo koncentrata se recirkuliše i ponovo odvodi na prečišćavanje kako bi se poboljšala iskoristivost i kako bi bilo što manje otpadne vode.
  5. Koncentrat koji se ispušta je otpadna voda sa pH 6-8 i baca se u kanalizaciju ili se može odvesti ponovo na obradu u Reverznu osmozu.
  6. Regeneracija jonske mase odvija se kontinuirano na ćelijama elektrode razbijajuci molekule vodonikovih i hidroksilnih jona provodeci ih kroz membranu u koncentrat.

Opis rada E-ćelije

Scroll to Top