Hlorisanje vode

Hlorisanje vode: Efikasna metoda za dezinfekciju i prečišćavanje vode

Hlorisanje vode je jedna od najrasprostranjenijih i najefikasnijih metoda za dezinfekciju i prečišćavanje vodnih izvora. Hlorisanje vode je ključni korak u održavanju čistoće i bezbednosti vode za piće, obezbeđujući zdravlje i dobrobit miliona ljudi širom sveta.

Hlorisanje vode je proces dodavanja hlorne dezinfekcione supstance u vodu radi uništavanja bakterija, virusa, i drugih patogenih mikroorganizama koji mogu izazvati bolesti. Ova tehnika se koristi širom sveta kao efikasan način zaštite vodosnabdevanja i sprečavanje širenja zaraznih bolesti putem vode za piće.

Voda se najčešće dezinfikuje pomoću hlor-gasa ili upotrebom preparata koji u vodi oslobađaju izvesnu količinu aktivnog hlora. Hlor destruktivno deluje na ćelije svih organizama, a naročito na mikroorganizme, jer oni ne podnose ni veoma male količine hlora na koje ljudski organizam, takoreći ne reaguje. Većina gram-negativnih bakterija (Salmonellae, E. Coli, B.Pyocyaneus…) su znatno osetljivije na hlor od gram pozitivnih bakterija (Staphylococcae, Shigellae…). Baktericidno dejstvo hlora se ispoljava vrlo brzo. Već u roku od jednog minuta on inaktiviše kod većine mikroorganizama razne procese njihovog metabolizma. Na hlor je posebno osetljiv proces disanja mikroba. Osim toga on deluje razorno i na protoplazmu. Spore, alge, protozoe su relativno otporne na dejstvo „normalnih doza hlora”. Hlorisanje vode je jeftin, pouzdan, vrlo efikasan i oproban postupak za dezinfekciju vode.

Efikasnost: Hlorisanje vode je visoko efikasna metoda za uništavanje patogenih mikroorganizama, uključujući bakterije, viruse i protozoe.

Praktičnost: Dodavanje hlora u vodu je relativno jednostavan proces koji se može primeniti na velike količine vode sa minimalnim tehničkim zahtevima.

Dugotrajnost: Hlor zadržava svoju dezinfekcionu moć tokom transporta i skladištenja, omogućavajući dugotrajno održavanje čistoće vode.

Niska cena: Hlor je ekonomičan dezinfekcioni agens i pristupačan je za upotrebu na velikim vodovodnim sistemima.

Vodosnabdevanje: Koristi se u gradskim i ruralnim vodovodnim sistemima za dezinfekciju vode za piće pre dostave potrošačima.

Industrija: Koristi se u industrijskim postrojenjima za dezinfekciju procesnih voda i obradu otpadnih voda.

Bazenima: Hlor se koristi za dezinfekciju vode u bazenima, spa centrima i drugim rekreativnim objektima.

Hortikultura: Koristi se za dezinfekciju vode za navodnjavanje u poljoprivredi i hortikulturi.

Doziranje hlora

Vrste hlornog preparata – baktericidnost pojedinih preparata je različita
Biološke osobenosti mikroorganizama – manje ili veće osetljivosti mokroorganizama na hlor
Homogenizacije i kontakta hlornog preparata sa vodom
Temperature – na nižim temperaturama dezinfekcija vode je sporija. Na 10 °C potrebna je dvostruka veća količina hlora nego na 20 °C
pH vrednost vode – u alkalnoj sredini smanjuje se mikrobicidnost hlora
Mutnoća vode – smanjuje efikasnost hlorisanja, te se voda mora uvek predhodno izbistriti, odnosno profiltrirati
Organske materije – troše izvesnu količinu hlora, pa se doza mora povisiti. Zato se vrši takozvano “probno hlorisanje”, odnosno određuje se potreba za hlorom tehničkim zahtevima.

Hlorisanje vode je ključni korak u održavanju čistoće i bezbednosti vode za piće širom sveta. Ova efikasna metoda dezinfekcije pruža pouzdanu zaštitu od patogenih mikroorganizama, osiguravajući zdravlje i dobrobit zajednica. Bez obzira na primenu, hlorisanje vode ostaje neprocenjivo sredstvo za očuvanje vodnih resursa i zaštitu javnog zdravlja.

Scroll to Top