Polielektroliti

Koagulacija i flokulacija su procesi pripreme vode uz primenu hemikalija za dalju obradu. Primenom koagulacije i flokulacije, nerastvorene i koloidne materije pretvaraju se u oblik pogodan da se sa efikasnošću od 95 do 99% uklone iz vode jednim od procesa:

  • taloženjem i/ili filtriranjem
  • flotacijom i/ili filtriranjem
  • direktnom filtriranjem

Nerastvorene i koloidne materije koje se pojavljuju u vodi su: čestice minerala i zemljište od erozije, neorganske i organske materije od zagađenih voda stanovništva i industrije, bakterije, virusi, alge, obojene materije, plankton organizmi i supstance koje  daju miris i ukus vodi.

Za uspešnost izvršenja tehnike koagulacije i flokulacije (pored vremenskog kontakta i odgovarajuće doze hemikalija) posebno je važno postići odgovarajuće hidrodinamičke uslove. Ovim uslovima se postiže:

  • brzo i ravnomerno mešanje dodatih hemikalija sa sirovom vodom u fazi koagulacije (brzo mešanje) radi kontakta svih čestica koje se žele odstraniti sa dodatnim hemikalijama,
  • odmerena turbulencija u fazi flokulacije, koja omogućava veći broj međusobnih dodira već obrazovanih pahuljica, bez njihovog razbijanja delovanjem prevelikih smičućih sila unutrašnjeg trenja vode, a takođe i bez formiranja suviše krupnih, ali lakih i nekoherentnih pahuljica.

Koagulacija i flokulacija omogućavaju niz poboljšanja kvaliteta sirove vode u fizičkom, hemijskom i biološkom pogledu. Samim taloženjem se popravljaju ne samo fizički parametri vode nego delom i hemijski. Boja se u potpunosti uklanja ako je koloidnog porekla, dok se boja od otopina uklanja samo delimično. Gvožđe i mangan u formi bikarbonata, kao i fosfati, uklanjaju se u potpunosti. Ako je materija  koloidnog oblika, onda se potpuno uklanja. Sadržaj bakterija smanjuje se na cca 30%.

Vrste koagulanata i flokulanata

Primer laboratorijskog testiranja (JAR test)

Nakon izvršenih laboratorijskih testiranja, prelazi se na pogonsko (industrijsko) testiranje, gde se u realnim uslovima može videti dejstvo upotrebe polielektolita. 

Generalno gledano, proces koagulacije i flokulacije najčešće se primenjuje:u prečišćavanju vode za piće

      • u prečišćavanju industrijskih procesnih voda
      • u prečišćavanju industrijskih otpadnih voda
      • u prečišćavanju komunalnih otpadnih voda
      • u procesima ugušćavanja i odvodnjavanja (dehidratacije) različitih vrsta muljeva

Na donjim fotografijama prikazan je efekat upotrebe polielektolita u različitim procesima tretmana voda.

Ulazna otpadna voda (levo) i otpadna voda nakon koagulacije, flokulacije i DAF jedinice (desno)

Izgled vode od pranja peščanih filtera bez upotrebe polielektrolita

Izgled vode od pranja peščanih filtera kada se primenjuje polielektrolit

Scroll to Top

20 godina poverenja, inovacija i kvaliteta!

Već 20 godina sa vama!

Sa ponosom obeležavamo 20 godina postojanja i uspešnog poslovanja! Kroz sve ove godine, izgradili smo reputaciju pouzdanog partnera zahvaljujući predanom radu, stručnosti i poverenju koje ste nam ukazali.

Od samog početka pa do danas, naš cilj je ostao isti — da pružimo kvalitet, inovaciju i uslugu koja prevazilazi očekivanja.

Zahvaljujemo se svim klijentima, partnerima i zaposlenima koji su deo našeg puta.

Ova godišnjica je za nas više od broja – ona je potvrda trajnih vrednosti, stabilnosti i posvećenosti. Radujemo se budućnosti i svim novim izazovima koje ona nosi.

Hvala Vam što ste uz nas!

Vaš CWG Balkan tim