Prečišćavanje otpadnih voda

Prečišćavanje otpadnih voda

Uporedno sa urbanizacijom i razvojem industrije, kao i „industrijalizacijom“ poljoprivrede i stočarstva, rasla je i količina i stepen zagađenosti otpadnih voda. Na taj način rastao je i štetni uticaj na recipijente (reke, jezera, zemljište,…), kao i na celu životnu sredinu, usled ispuštanja otpadnih voda. Poremećaji ekosistema izazvani ispuštanjem neprečišćenih otpadnih voda došli su do takvih razmera da se prečišćavanje otpadnih voda nameće kao nužnost. 

Zadatak prečišćavanja je da se ukloni zagađenje iz otpadne vode do te mere da se otpadna voda može ispustiti u recipijent bez štetnih posledica na životnu sredinu ili da se može ponovo upotrebiti.

Prečišćavanje otpadnih voda, generalno, se deli na prethodni tretman, zatim na primarno, sekundarno i tercijalno prečišćavanje, kao i na obradu i odlaganje muljeva koji nastaju tokom procesa prečišćavanja otpadnih voda. 

Prethodni tretman otpadne vode obuhvata uklanjanje grubog  plivajućeg materijala, uklanjanje inertnog materijala, zatim ulja i masti, kao i ujednačavanje protoka i koncentracije otpadnih voda. Primarnim prečišćavanjem se iz otpadne vode uklanjaju suspendovane i emulgovane materije, i to taloženjem, filtracijom ili flotacijom. Sekundarnim prečišćavanjem uklanjaju se koloidne i deo rastvorenih organskih materija, i to biološkim ili hemijskim putem. Tercijalno prečišćavanje se primenjuje za uklanjanje zaostalog zagađenja, kao što su biogeni elementi, bionerazgradljive organske materije, patogena mikroflora i slično.

Iako je široko prihvaćena, ovakva podela se uglavnom kombinuje, tako da se dobija „nova“ podela u tretmanu otpadnih voda, koja se odnosi na: mehaničke, hemijske i biološke procese prečišćavanja otpadnih voda. Izbor procesa prečišćavanja otpadnih voda zavisi u svakom konkretnom slučaju od niza činioca: od karakteristika otpadnih voda, od zahtevanog stepena prečišćavanja, od ekonomičnosti pojedinih postupaka prečišćavanja, i tome slično.

Prikaži više

Roto sito za uklanjanje grubih čestica

Mehaničkim postupcima prečišćavanja nazivamo postupke koji se zasnivaju na fizičkim osobinama vode i nečistoća (razlike u specifičnoj masi, obliku, težini,..) i na delovanju fizičkih sila (gravitacija, pritisak,…). Ti postupci su osnova tzv. prethodne obrade i procesa primarnog prečišćavanja, kao i pojedenih faza procesa sekundarnog i tercijalnog prečišćavanja otpadnih voda.  U mehaničke postupke, između ostalog, spada:

  • Uklanjanje grubih suspendovanih i plivajućih materijala (rešetke, sita)
  • Uklanjanje internog materijala, ulja i masti, hvatača peska
  • Uklanjanje suspendovanih čestica – taloženjem, flotacijom, filtracijom

Doziranje koagulanta i flokulanta (cevni flokulator) + DAF uređaj (Dissolved air flotation)

Obrada mulja iz procesa prečišćavanja otpadnih voda

Zagađenje iz otpadne vode, koje je uklonjeno procesom prečišćavanja, najčešće je u obliku vodene suspenzije koje se nazivaju muljevi. Na primer, to su muljevi nastali uklanjanjem suspendovanih čestica iz otpadne vode taloženjem ili flotacijom, zatim muljevi od uklanjanja suspendovanih i koloidno rastvorenih materija procesom koagulacije i flokulacije, kao i višak aktivnog mulja iz procesa biološkog prečišćavanja. 

Količina mulja zavisi od karakteristika otpadne vode, i za industrijske otpadne vode kreće se u veoma širokom opsegu. Ukoliko se muljevi ne mogu odlagati na zemljište ili u vodu bez negativnog uticaja na životnu sredinu, muljevi se moraju obraditi pre odlaganja, tj. prevesti u materijal neškodljiv po okolinu.

Izbor postupka obrade i odlaganja muljeva najviše zavisi od njihovih karakteristika, tj. od količine mulja i koncentracije suspendovanih čestica. Koji će se postupak primeniti zavisi od niza faktora: fizičkih hemijskih i bioloških karakteristika mulja; raspoloživosti i karakteristika mesta  za odlaganje mulja

U zavisnosti od hemijskog sastava otpadne vode određuje se tretman koji će se primeniti kako bi se dobio zadovoljavajući kvalitet vode koja može se bezopasno ispustiti u recipijent i/ili u kanalizaciju, ili se čak vrati u ponovnu upotrebu u proces proizvodnje.

CWG Balkan doo u svojoj ponudi ima kompletna rešenja za tretman otpadnih voda iz različitih industrija. U saradnji sa internacionalnim kompanijama koje su specijalizovane za ovu vrstu tretmana, možemo da ponudimo postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) po sistemu ”ključ u ruke”. 

Takođe, u sadanji sa inostranim partnerima možemo ponuditi i rentiranje mobilnog postrojenje za prečišćavanje industrijskih otpadnih voda. Ovakav vid postrojenja pogodan je za privremeni tretman industrijskih otpadnih voda.

Prikaži više

Ukoliko vam je potreban tretman otpadnih voda, potrebno je da nam pošaljete specifikaciju otpadne vode i željeni kvalitet nakon tretmana i mi ćemo vam ponuditi efikasno rešenje. 

Mobilno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

Mobilno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

Mobilno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

Ulazna otpadna voda (levo) i otpadna voda nakon DAF jedinice (desno)

Scroll to Top